Türkiye'de Sansür

Sansür Görevini BTK mı Üstlendi?

Türkiye’de OHAL kapsamında alınan karar sonrasında İnternet denetimi konusunda karar mercii olan TİB kapatıldı. TİB’in kapatılması İnternete uygulanan sansür ve benzeri regülasyonların ortadan kalktığını düşündürse de BTK bu görevi üstlenen kurum oldu.

TİB’den BTK’ya…

Açılımı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı olan TİB, BTK’ya bağlı İnternetle ilgili düzenlemenlerin yürütüldüğü kurumdu. TİB aslına bakılırsa bağımsız bir tüzel kişiliği olmayan BTK’ya bağlı bir düzenleme kuruluydu. TİB’in ortadan kalkması İnternet konulu regülasyonların aslında direkt olarak BTK tarafından yönetilmesi anlamına geliyor.

BTK Nedir?

TİB’in kapatılmasıyla birlikte yetkiler BTK’ya yani Bilgi Teknolojileri iletişim Kurumuna aktarıldı. TİB’in son yıllarda bu kadar adının anılmasına sebep olan dinlemeler ve telekomünükasyon düzenlemeleri artık BTK yetkililerince değerlendirilecek.

TİB’in topladığı veriler…

Bianet'te”) yayınlanan habere göre TİB’de toplam 50 petabytelık veri, 130 milyon saatlik ses dosyası depolanmıştı. Henüz bu veri ve ses kayıtlarının silinip silinmeyeceğine dair bir bilgi bulunmuyor.

İnternet Yasası ve TİB

Türkiye’de İnternet Yasası geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler sonrasında, internet aktivtelerinin 2 yıl boyunca saklanmasını öngörüyordu. TİB kapatılmış olsadahi yasada yer alan sansür ve veri depolama maddeleri halen geçerliliğini koruyor.

Bu ne demek oluyor?

TİB’in kapatılması birlikte herkesin aklına “Türkiye’de sansür son mu buluyor?” sorusunu getirdi. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye, sosyal medya devlerine ve diğer birçok web sayfasına uyguladığı sansürle İnternet Özgürlüğünde oldukça geriledi. Şu anda TİB’in görevini BTK olduğu gibi üstlenmiş gibi görünüyor. Gaziantep’te yaşanan üzücü olaylardan sonra sosyal medyanın 6 saat boyunca engellemesiyle de bunu görmüş olduk.

Türkiye' de dakika dakika sansür

Sosyal medya hesaplarına erişim sağlayamadında sorunun sansürden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olmak için “TurkeyBlocks”) adlı web sayfası üzerinden erişim yasaklarını dakika dakika takip edebilirsin.

Online güvenlik ve gizlilik

Türkiye’de VPN kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri sansür. Yasaklı sitelere erişim sağlayabilmek için en güvenilir yollardan biri olan VPN’in tek kullanım amacı sansürü aşmak değil aslında. Diğer birçok ülkede sansür söz konusu olmamasına rağmen internet kullanıcıları genellikle VPN bağlantısı kullanarak internette sörf yapmayı tercih ediyor. Sansür olmamasına rağmen Amerika’da 2015 senesi verilerine göre VPN kullanım oranı %16. Amerika’da internet kullanıcılarının VPN tercih etmelerinin sebepleri arasında kişisel verilerini veri ve bilgisayar korsanlarından korumak, İnternet aktivitelerini meraklı gözlerden uzak tutmak ve seyahat ederken bölgesel içerik engellemeleri aşmak istemeleri yer alıyor.

ZenMate diyor ki…

Sansürsüz bir İnternet deneyimi olduğu kadar, coğrafi sınırlamalara maruz kalmadan dilediğin içeriğe özgürce erişim sağlamak aynı zamanda İnternet aktiviteleri devletlerin veya kurumların meraklı gözlerinden uzak tutmak, güvenliksiz Wifi ağlarına bağlı iken kişisel verilerini bilgisayar korsanlarına kaptırmamak için VPN kullanılması önemli. Dünyanın neresinde olursa ol İnternette özgür ve güvende olman dileğiyle!

Sansürsüz ve Güvenli İnternet İçin

Sevdiklerinle paylaş