Twitter ve Facebook Neden Yavaş?

Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya kanallarının ülkemizde kullanım oranı oldukça yüksek. Türkiye’de aktif internet kullanıcısı günde ortalama beş saatini internette geçiriyor. Ve bu beş saatin yaklaşık iki buçuk saatini ise sosyal medyada.

Sosyal medyadan resmi bir bilgi gelmemesine rağmen zaman zaman Twitter ve Facebook’a erişimde sıkıntılar yaşıyoruz. Bazen politik ve sosyal sebeplerden bazense teknik problemlerden dolayı sosyal medya kanallarına erişim ya yasaklanıyor ya da bir şekilde yavaşlatılıyor.

Twitter ve Facebook neden yavaş sorusuna cevap:

Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya devlerinin erişime kapatılması demek ülkedeki demokrasi kavramının eleştirilmeye başlanması demek oluyor. İşte tam da bu yüzden artık sayfalara erişim engeli koymak yerine sunucu kaynaklı yavaşlatmalar uygulanıyor. İngilizce throtting olarak isimlendirilen bu işlem IP adreslerinin bant genişliğinin azaltılması anlamına geliyor. Bant genişliği düşürülen web sayfalarından geçebilecek veri hacmi azalıyor ve bu da otomatik olarak siteye erişimin yavaşlamasına neden oluyor.

Bir örnekle anlatmak gerekirse; dört şeritli bir yolda araba kullandığını düşün. Yolun yarısında aniden dört şeritin tek şeritli yola dönüştürüldüğünü farz et. Trafikte meydana gelecek sıkışmayı düşünebiliyor musun? İşte uzmanlar Twitter ve Facebook neden yavaş sorusunu bu şekilde cevaplıyor.

Sosyal medyanın hızı kesilemez.

Twitter ve Facebook neden yavaş diye düşünenlere ve çözüm arayanlara birkaç ipucu:

DNS ayarlarını değiştirmek bir çözüm olabilir.

Ağ paylaşım merkezi üzerinden kolayca değiştirebileceğiniz DNS internet yasaklarını aşmanın bir yolu. DNS adresleri günümüzde internet servis sağlayıcılarının (ISS) elinde. Normal şartlarda bizler internet servis sağlayıcılarının atamış olduğu DNS ayarlarını kullanıyoruz. DNS ayarları değiştirildiğindeyse varsayılan sunucu yerine verilerin farklı bir sunucu kullanılarak hedef noktasına erişmesine yol göstermiş oluruz.

Ancak Twitter yasaklığında olduğu gibi her zaman DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere giriş yapmak mümkün olmayabilir. DNS sunucu adreslerinin yönetimini elinde tutan internet servis sağlayıcıları DNS sunucularını engelleyerek sitelere erişimi kapatabilirler.

Free Proxy

İnternet ile senin aranda köprü gören proxy, Facebook ve Twitter yasaklarını aşmanın diğer bir yolu. Proxy (vekil sunucu) ayarlarını tarayıcının ayarlar sekmesinden değiştirebileceğin gibi web arayüzlü proxy hizmetlerinden de faydalanabilirsin. Proxy kullanımı, kolay ve ücretsiz olmasına rağmen bir takım riskleri de beraberinde getiriyor. Proxy veri transferini şifrelemediği için internet trafiği ISS, otoriteler ve veri korsanları tarafından kolayca görüntülenebiliyor. Bu da kişisel veri ve internet aktivitelerini riske ediyor.

Güvenli çözüm: VPN

İnternet yasaklarını aşarken internette güvenli bir gezinti yapmak isteyenler için en iyi çözüm VPN kullanmak. VPN aslında proxy ile aynı mantıkla çalışır. Proxy’den farklı olarak VPN tünelleme protokolleri kullanarak verinin şifreli bir tünel içinde dolaşmasını sağlar. Böylece kişinin internet aktiviteleri ve online kimliği gizlenir. Veri şifrelemenin yanı sıra VPN, farklı sunucu lokasyon seçenekleri sayesinde internete seçmiş olduğun lokasyondan bağlanma ve böylece internet yasaklarını sorunsuz aşma imkanı sağlar. Yine Facebook yavaşladı diye dert etmene gerek kalmadan VPN ile sunucu lokasyonunu değiştirerek sorunsuz ve güvenli bir internet deneyimi yaşabilirsin.

Yasaksız ve güvenli internet

İnternette bilgi paylaşımı internet kullanıcılarının en doğal hakkı ve bu engellenemez. İnternet yasaklarını aşmak için yukarıda bahsettiğimiz seçeneklerden sana en uygun olanını kullanabilirsin. Ancak ZenMate ekibi olarak VPN kullanımının, IP adresi güvenliğini sağlamak, online kimlik ve kişisel verileri korumak adına en güvenli yol olduğunu düşünüyoruz. ZenMate İnternet Güvenliği Çözümleri içinden senin için en uygun seçeneği bulup Facebook yavaş veya Twitter’a erişim yasak diye dert etmeden internette özgürce sörf yapabilirsin.

Sevdiklerinle paylaş