Yeni Başlayanlar İçin VPN

Her gün internette neler yaptığını bir düşün. Arama motorlarına yazdığın her kelime, takip ettiğin web sayfaları ve içerikler, online banka hesapların, sosyal medya ve e-posta hesapların, resimlerin, mesajlaşmaların… Ne kadar güvendesin? Cevap veriyoruz; çevrimiçi olduğun her an tehlikedesin. VPN kullanmadığın sürece…

VPN nedir?

VPN (Virtual Private Network) özel bir ağ bağlantısı oluşturarak veri transferinin şifreli bir tünel üzerinden gerçekleşmesini ve böylece internet aktivitelerinin gizlenmesini sağlayan ve Türkçe sanal özel ağ olarak isimlendirilen ağdır. Yazının ilerleyen kısımlarında VPN ve ilişkili tüm teknik terimlerden ve teknik olarak VPN’in nasıl çalıştığından ayrıntılarıyla bahsediyor olacağız. Kafanı tüm bu detaylarla karıştırmadan önce VPN’in bizim için ne anlama geldiğinden yani neden bir VPN’e ihtiyacımız olabilir ondan bahsedelim.

İnternette anonim kal.

VPN istemcisi internet aktivitelerini İnternet Servis Sağlayıcılarından (ISS) saklayarak internette anonim sörf yapmanı sağlar. Örnekle açıklamak gerekirse; İnternet Yasası internet aktivitelerinin 2 yıl boyunca saklanmasını öngörüyor. Bu da demek oluyor ki internette yaptığın tüm aramalar ve işlemler, görüntülediğin ve tıkladığın sayfalar 2 yıl boyunca saklanacak ve gerekli görüldüğü takdirde takibe alınabilecek. Eğer bir VPN kullanmıyorsan… VPN kullandığın takdirde tüm veri transferi şifreleneceğinden üçüncü şahıslar (ve devletler) isteler dahi internet aktivitelerini görüntüleyemez.

Seni takibe alanın sadece devletler olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun.

Reklam kitlesini genişletmek ve kullanıcı/müşteri davranış trendi oluşturmak isteyen tüm kurumlar internet kullanıcılarını takibe alıyor. VPN ise internet aktivitelerini şifreleyerek, kurumların ve şirketlerin online davranışlarını takip ve analiz etmelerinin önüne geçiyor.

Peki ya internet yasakları.

VPN kullananlar bilirler ki internet yasakları onlar için bir engel oluşturmuyor. Facebook ve Twitter mı yasaklandı, üniversitede veya iş yerinde kullandığın internet ağında istediğin sitelere bağlanamıyor musun? Tek yapman gereken VPN sunucu lokasyonunu değiştirerek internete farklı bir konumdan bağlanmak.

Her yerde özgür ve güvenli internet.

Yine VPN kullanarak otel, havalimanı veya kafe, yani güvenliksiz kablosuz ağlara bağlandığın her an her yerde veri ve bilgisayar korsanlarının kişisel verilerini ele geçirmesini engelleyebilir, devletlerin ve kurumların bölgesel ve coğrafi internet yasaklarını sorunsuz aşabilirsin.

İşin teknik kısmına gelince…

Kısaca VPN nedir sorusuna cevap, internete bağlanırken bağlantıyı şifreleyerek güvenli hale getirmek, online kimliği gizlemek ve yasaklı sitelere giriş yapabilmek için kullanılan özel bir ağdır olabilir. Ama biraz teknik bilgi hiç de fena olmaz.

VPN gönderici ile alıcı arasında güvenilir ve sanal tünel bağlantısı sağlayan bir networktür. VPN istemcisi, verileri tünel protokolleri kullanarak üst bilgi ile kapsüller. Veri transferi gizlilik amacıyla bu tünel üzerinden şifrelenerek gerçekleşir. VPN bağlantısı 3 ana mantıkla çalışır;

  • Kapsülleme: VPN istemcisinin tünel protokollerini kullanarak verilerin üst bilgi ile kapsüllenmesi.
  • Kimlik doğrulama: Bir sanal noktadan diğer sanal noktaya yapılan aramaya yanıt veren uzaktan erişim sunucusunun kimlik onaylama işlemi.
  • Veri şifreleme (kriptolama): Gizlilik ve güvenlik adına verilerin gönderici tarafından şifrelenmesi.

VPN teknolojisinde güvenlik tünelleme ile sağlanır. Aktif VPN istemcisi bulunan cihazlarda veri kapsüllenmiş, şifrelenmiş ve güvenli bir tünel içinde dolaşır.

Özgür ve güvenli internet için ZenMate

ZenMate VPN güçlü şifreleme teknolojisi ve dünya geneline yayılmış sunucu ağıyla internet aktivitelerini ve cihazını meraklı gözlerden uzak tutar. Diğer bir deyişle ZenMate İnternet Güvenliği Çözümleri sayesinde internet yasaklarını sorunsuz aşabilir ve yasaklı sitelere giriş yapabilirsin. Sen tüm bunları yaparken internet aktivitelerin gizlenir ve internette anonim kalırsın. ZenMate ile internet olması gerektiği gibi özgür ve yasaksız, internet aktivitelerin sadece sana özel.

Sevdiklerinle paylaş